Specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy, który pragną kontynuować w Polsce swoją działalność naukową, powstały dedykowane im programy stypendialne. Jedną z instytucji, która regularnie je prowadzi, jest Centrum Mieroszewskiego. Skorzystać z nich mogą zarówno studenci z Ukrainy, jak i pochodzący z tego kraju doktoranci, naukowcy, dziennikarze i badacze, którzy są szczególnie zainteresowani historią, kulturą, polityką, socjologią i innymi zagadnieniami bezpośrednio związanymi z działalnością prowadzoną przez Centrum.
Stypendia dla studentów z Ukrainy. Do kogo są skierowane i jakie korzyści zapewniają swoim beneficjentom?
Stypendia naukowe Centrum Mieroszewskiego to inicjatywa o bardzo szerokim zasięgu. Jej celem jest zapewnienie utalentowanym badaczom ze środowiska akademickiego możliwości dalszego rozwoju naukowego. Oprócz tego, stypendia dla studentów z Ukrainy oferują im także wsparcie finansowe umożliwiające im realizację zadań programu oraz praktyczną pomoc merytoryczną w prowadzeniu badań naukowych.
Centrum Mieroszewskiego to polska instytucja, która utrzymuje bliskie relacje z wieloma ośrodkami akademickimi, naukowymi, kulturalnymi i analitycznymi, dzięki czemu jej stypendyści mogą w trakcie prowadzonych przez siebie badań skorzystać z szerokiej sieci jego kontaktów naukowych, uzyskać jeszcze lepsze wyniki prowadzonych badań, a także zyskać kontakty przydatne do prowadzenia i rozwijania działalności naukowej w przyszłości.
Programy stypendialne Centrum Mieroszewskiego są skierowane zarówno do studentów, jak i do aktywnych zawodowo naukowców, dziennikarzy, analityków oraz osób związanych ze światem szeroko pojętej kultury. Dzięki nim badacze z Ukrainy mogą rozwijać swoje pasje badawcze, realizować nowe projekty naukowe, zdobywać doświadczenia w profesjonalnej pracy badawczej oraz mieć swój własny wkład w rozwój nauki.
Programy stypendialne dla obywateli Ukrainy. Co nowego w 2024 r.?
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, Centrum Mieroszewskiego przygotowało kilka programów stypendialnych. Nabór do jednego z nich, „Badaj na Ukrainie”, został niedawno zakończony, a Centrum opublikowało jego wyniki. Jest to program stypendialny skierowany do badaczy i studentów z Ukrainy, którzy pomimo toczącej się na terenie ich kraju wojny, prowadzą działalność naukową z takich dziedzin, jak m. in. historia, kultura, nauki społeczne i inne dyscypliny humanistyczne.
O wsparcie w jego ramach łącznie ubiegało się 149 obywateli Ukrainy, spośród których komisja wybrała 36 osób, którym zostały przyznane stypendia dla studentów z Ukrainy. Tegoroczni stypendyści będą pracowali nad takimi zagadnieniami, jak m. in. wzajemne oddziaływania i interakcje polskiej oraz ukraińskiej myśli politycznej i historiografii, represje sowieckie na terenie sowieckiej Ukrainy, współpraca kulturalna Polski i Ukrainy po 1991 r. oraz polski wkład w rozwój prawa międzynarodowego.
W czasie 4-miesięcznych badań, będą otrzymywali wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł miesięcznie oraz merytoryczną pomoc Centrum Mieroszewskiego. Program „Badaj na Ukrainie” będzie z pewnością stanowił dla nich doskonałą okazję, aby rozwijać swoją karierę naukową, zgłębiać wiedzę z interesujących ich tematów, a także przyczyni się do pogłębienia ogólnodostępnej wiedzy na temat relacji polsko-ukraińskich oraz wyzwań, z jakimi mierzy się dziś region Europy Wschodniej.